|
|
Autor |
Wiadomość |
DanielFirlej
Administrator
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 2398
Przeczytał: 8 tematów
Pomógł: 119 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Siedlce
|
Wysłany: Czw 16:37, 14 Lut 2008 Temat postu: Instrukcja dla Finale Windows/Mac OS X - stara |
|
|
Finale 2008 PL Instalacja i krótkie wprowadzenie
Spis treści:
Instalacja dla Windows
Instalacja dla Mac OS X
Instalacja polonizatora
Autoryzacja Finale
Proste wprowadzanie
Szybkie wprowadzanie
zmiana metrum
zamiana tonacji
wpisywanie słów do utworu
Darmowy podręcznik dla Finale/Allegro/PrintMusic
Jeśli posiadasz oryginalny program Finale/Allegro/PrintMusic lub SongWriter skontaktuj się z dystrybutorem - otrzymasz podręcznik do wersji 2011.
Pobierz plik PDF- na forum przedstawiony jest tylko fragment.
Ten podręcznik nie jest już dostępny dlatego polecam nowszy i lepszy podręcznik:
[link widoczny dla zalogowanych]
Kliknij, aby pobrać podręcznik > [link widoczny dla zalogowanych] <
Zanim rozpoczniesz
Dziękujemy za wybranie Finale!
Finale jest silnie zintegrowanym programem do transkrypcji muzycznej, notacji, odtwarzania oraz publikacji. Łączy w sobie elementy edytora tekstu, program graficznego, sekwencera oraz programu do edycji układu strony. Finale łączy wszystkie te funkcje, które potrzebujesz by stworzyć profesjonalnie wyglądające nuty oraz wysokiej jakości pliki audio/MIDI. Finale jest teraz łatwiejsze w obsłudze niż kiedykolwiek przedtem. Ten program umożliwia stworzenie większej ilości muzyki – zarówno wydrukowanej jak I nagranej – szybciej I lepiej niż kiedykolwiek.
Spójrzmy, co oferuje pakiet Finale. Powinien zawierać:
Podręcznik z opisem instalacji i przykładowymi lekcjami (wersje upgrade zawierają tylko elektroniczną wersję podręcznika)
Przewodnik z opisem narzędzi oraz skrótów klawiaturowych
Dyski instalacyjne Finale oraz numer seryjny
Polonizator dla Finale (do pobrania ze strony AudioFactory)
O tym przewodniku
Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się jak rozpocząć pracę w Finale, zainstalować program, wpisywać nuty, drukować oraz poznasz inne podstawowe funkcje programu. Wersje Finale dla Windows i Macintosh są bardzo podobne dlatego w tym przewodniku zawarte są porady dla obu platform. Jednak w podręczniku opisano w dwóch osobnych działach sposób instalacji Finale dla Windows jak i Mac OS X. Poza tymi odrębnymi tematami książkę można stosować do obu platform, różnice w obsłudze wersji dla PC a Mac będą podawane w nawiasach. (Główne różnice dotyczą skrótów klawiaturowych np. dla Windows, lub dla Macintosha).
W podręczniku znajdziesz również porady w ramkach. Te porady zawierają pomocne wskazówki odnoszące się do tekstu pod którym się znajdują.
Porady wyglądają w ten sposób. Znajdziesz w nich
przydatne wskazówki oraz porady.
Nauka Finale nie będzie trudna. Pomimo, że program oferuje tysiące rozwiązań i opcji, nic
się nie stanie, jeśli pominiesz te, których nigdy nie będziesz używał. Nie masz instrumentu
MIDI? Pomiń te rozdziały. Nie planujesz korzystania z zapisu tabulatorowego dla gitary?
Nie łam sobie głowy nad zgłębianiem tej funkcji. Możesz potrzebować kilku innych opcji
albo wcale, w zależności od rodzaju muzyki, który chcesz stworzyć; i o to właśnie chodzi.
Zanim przystąpisz do pracy, zastosuj instrukcję zawarte w następnym rozdziale, aby zainstalować Finale na twardy dysk.
Koniecznie przeczytaj plik Read Me, który Instalator Finale kopiuje na twardy dysk Twojego
komputera i instaluje w folderze Finale 2008. Ten dokument zawiera ważne informacje na temat nieznanych możliwości przed opublikowaniem tego podręcznika.
Autoryzacja
Autoryzacja programu odbywa się na kilka sposobów:
Pierwszy z nich – Internet – pozwala na automatyczną rejestracje programu w bazie
komputera. Prosimy stosować się do informacji pojawiających się na ekranie.
Jeśli nie posiadacie Państwo połączenia internetowego, lub też rejestracja przebiega z
problemami, należy skorzystać ze sposobu drugiego – telefon. Po wybraniu tej
opcji, otworzone zostaje okno, w którym należy wpisać numer seryjny programu (na górze
okna). Poniżej znajduję się KOD UŻYTKOWNIKA (USER CODE), który należy podać
podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem Audio Factory. Przed rozmową prosimy o przygotowanie numeru seryjnego programu, danych, na jakie zarejestrowany jest program oraz numeru KOD UŻYTKOWNIKA (USER CODE). W odpowiedzi zostanie podany kod, który należy wpisać na dole okna.- Kod autoryzacji (Authorization Code). Informacje te mogą być również przesłane do nas, na adres [link widoczny dla zalogowanych]. Po zarejestrowaniu programu, odpowiedni kod zostanie Państwu przesłany mailem.
Trzeci sposób rejestracji – FAX – generuje faks, który należy przesłać do Audio Factory
(22-8279572) celem uzyskania kodu autoryzacji (Authorization Code). Kod ten zostanie odesłany na podany numer faksu, adres mailowy lub telefonicznie.
Na stronie Audiofactory [link widoczny dla zalogowanych] w dziale Download znajdziesz najnowsze wersje polonizatorów dla programu Finale.
Zanim zainstalujesz polonizator upewnij się, że jest on odpowiedni dla Twojej wersji Finale np. dla Finale 2008 z aktualizacją „a” wymagana jest specjalna wersja polonizatora z dopiskiem „a” (Polonizator Finale 2008 v3.07a lub nowszy).
Odwiedź również stronę producenta [link widoczny dla zalogowanych] by pobrać aktualizacje dla program. Znajdziesz tam również wiele porad odnośnie użytkowania programu jak i również uzyskasz wsparcie techniczne (w języku angielskim).
Zarejestruj się również na polskim forum użytkowników programu Finale www.polonizatorfinale.fora.pl, znajdziesz na nim wiele użytecznych porad oraz poznasz innych użytkowników programu.
Instalacja dla Windows
Instalowanie Finale
Użytkownicy Macintoshy: prosimy pominąć ten rozdział I przejść do Instalacja dla Macintoshy.
Instalowanie Finale jest proste, uaktualniając poprzednią wersję cz też pracując z Finale po raz pierwszy. Po prostu stosuj poniższe instrukcje.
Zanim rozpoczniesz instalowanie Finale, upewnij się czy jest wystarczająco dużo miejsca na twardym dysku na program oraz powiązane z nim pliki. Aby dokonać pełnej instalacji będziesz potrzebował około 200 megabajtów (200,000K) wolnej przestrzeni na twardym dysku. Jeśli zdecydujesz się na instalację instrumentów Garritan będziesz potrzebował dodatkowo 1.6GB wolnej przestrzeni na dysku. Powinieneś także zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak wiele innych
programów komputerowych, Finale tworzy i korzysta z plików tymczasowych podczas
pracy, które kasuje z twardego dysku, kiedy wychodzisz z programu. Zalecamy posiadanie
dodatkowych 10 megabajtów (10,000K) wolnej przestrzeni dyskowej na te pliki.
Ponieważ niektóre program antywirusowe mogą ostrzegać przed instalacją niektórych plików zalecamy by na czas instalacji wyłączyć program antywirusowy- płyty instalacyjne nie zawierają wirusów, więc możesz śmiało postąpić według powyższych zaleceń. Jeśli instalujesz program na Windows XP Professional lub Windows Vista, upewnij się, że jesteś zalogowany, jako administrator, po instalacji uruchom ponownie computer.
Instalator tworzy folder “Finale 2008” dla program Finale i powiązanych z nim plików. Zalecamy abyś zainstalował wszystkie pliki Finale w tym nowym folderze. Nie zmieniaj tego ustawienia.
Włóż dysk instalacyjny do napędu
Jeśli instalacja program nie rozpocznie się automatycznie, kliknij menu Start I wybierz funkcję Uruchom
Wpisz d:\setup (gdzie D oznacza literę napędu CD/DVD w komputerze) i kliknij OK. Rozpocznie się instalacja programu Finale.
Podążaj za instrukcjami na ekranie, do zakończenia procesu instalacji.
Instalatora Finale pokaże Ci listę plików, które chcesz zainstalować i miejsce
umieszczenia ich na twardym dysku. Instalator pozwala na utworzenie Folderu o nazwie
Finale 2008. Zalecamy abyś zainstalował wszystkie pliki Finale w tym nowym
Folderze. W większości przypadków możesz wcisnąć Enter aby potwierdzić wszystkie
domyślne ustawienia na ekranie.
Jeśli podczas instalacji pokaże się komunikat o błędzie: “Cannot find the file,” (Nie można znaleźć pliku) Twój napęd CD/DVD może mieć przypisaną inną literę niż D. Zobacz w “Mój komputer” jaka litera jest przypisana do napędu CD lub DVD.
Wyjmij dysk instalacyjny ze stacji dysku, przechowuj go w bezpiecznym miejscu!
Jeśli cokolwiek się stanie na twardym dysku będziesz mógł ponownie zainstalować Finale i powiązane z nim pliki dopóki będziesz mieć oryginalne dyski.
Kiedy otwierasz starszą wersję pliku Finale (korzystając z funkcji Otwórz w Menu Plik, wybierz Otwórz by wskazać starszy plik), Finale 2008 po chwili skonwertuje go w nowy format a następnie otworzy go, jako plik „Bez nazwy”. Jeśli zachowasz ten plik w Finale 2008, nie będziesz mógł otworzyć tego pliku w starszych wersjach Finale. Dlatego też zaleca się, aby zachowywać pliki pod nieco inną (np.“Moja partytura” mógłbyś zmienić na “Moja partytura 2”), dopóki nie będziesz pewien, że nie będziesz musiał otwierać tego pliku we wcześniejszej wersji Finale.
Instalowanie polonizatora
Polonizator jest przeznaczony tylko dla systemów Microsoft Windows.
1.Zaktualizuj Finale do najnowszej dostępnej wersji – by sprawdzić dostępność aktualizacji wybierz w Finale 2008 w menu Pomoc – Aktualizacje Finale (wymagane połączenie z internetem). Jeśli okaże się, że są dostępne aktualizacje wejdź na stronę producenta i pobierz odpowiednią aktualizację. Przy instalacji aktualizacji wybierz opcję Full Update.
2.Pobierz najnowszą wersję polonizatora ze strony [link widoczny dla zalogowanych] z działu Download. Skontaktuj się z serwisem audiofactory [link widoczny dla zalogowanych] by otrzymać hasło do rozpakowania polonizatora. Uruchom pobrany program, wpisz otrzymane hasło, jeśli poprawnie wpisałeś hasło do wskazanego miejsca zostanie wypakowany program Polonizator Finale.exe
3.Przed instalacją polonizatora zamknij program Finale. Uruchom polonizator i postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Jako ścieżkę instalacji wskaż folder, w którym zainstalowane jest Finale (domyślnie Finale instaluje się do C:\Program Files\Finale 2008 –jest to również domyślna ścieżka instalacji dla polonizatora). Z polonizatorem zainstalowane zostaną Polskie pluginy - by je uaktywnić uruchom program (jeśli wykonałeś prawidłowo poprzednie instrukcje powinien uruchomić się w polskiej wersji) wybierz z menu Edycja – Ustawienia programu jedną z opcji będą Foldery odszukaj Pluginy –zmień domyślną ścieżkę z C:\Program Files\Finale 2008\Plug-ins na C:\Program files\Finale 2008\Polskie pluginy kliknij Zastosuj później OK zamknij program i uruchom go ponowie.
Przygotowanie do druku
Zanim przystąpisz do drukowania z Finale, musisz ustawić system Windows do pracy z drukarką. Szczegóły znajdziesz w Podręczniku Użytkownika Microsoft Windows.
Informacje dotyczące drukowania w Finale, znajdziesz pod hasłem Printing (Drukowanie) w podręczniku użytkownika oraz w Lekcji 3 tego podręcznika.
Ustawienia systemu MIDI
Jeżeli nie stosujesz MIDI pracując z Finale pomiń ten fragment. Jeżeli właśnie zaczynasz
pracę z MIDI, w tym rozdziale odnajdziesz podstawowe wskazówki podłączania urządzeń.
MIDI oznacza komunikację cyfrową instrumentów muzycznych (Musical Instrument Digital
Interface). Jest to język komputerowy i elektronicznych instrumentów muzycznych.
Załóżmy, że podłączasz klawiaturę MIDI, chociaż możesz korzystać z jakiegokolwiek
instrumentu MIDI. W tym podręczniku MIDI keyboard. (klawiatura MIDI) oznacza jakikolwiek rodzaj urządzenia MIDI, z którego korzystasz.
Zakładamy, że Twój komputer posiada kartę dźwiękową, która może również pełnić funkcję
łącza MIDI i posiada odpowiednie sterowniki. Jeżeli korzystasz ze specyficznego łącza
MIDI, będziesz musiał przejrzeć jego dokumentację by odnaleźć instrukcję ustawienia
systemu MIDI. Reasumując poza kartą dźwiękową do uruchomienia systemu MIDI będziesz potrzebował poniższych urządzeń (oprócz Twojego komputera):
Klawiaturę MIDI
Wzmacniacz/głośniki albo słuchawki
Kabel MIDI (jeden koniec podłączasz go do gniazda Joysticka karty muzycznej, na drugim końcu znajdują się dwa kable MIDI)
Jeśli korzystasz z laptopa lub komputera nieposiadającego gniazda Joysticka użyj kabla USB-MIDI
Ostatni element, kabel MIDI jest urządzeniem dodatkowym, które może, albo nie zostać
dołączone przy zakupie karty dźwiękowej. Jeżeli nie posiadasz tego kabla skontaktuj się z lokalnym sklepem muzycznym albo sprzedawcą Twojej karty dźwiękowej.
Zainstaluj kartę dźwiękową oraz odpowiednie sterowniki. Zajrzyj do dokumentacji po instrukcję.
Umieść computer, klawiaturę MIDI w wybranym przez Ciebie miejscu. Podłącz kable zasilania do prądu, ale niczego nie włączaj.
Podłącz końcówkę kabla MIDI Joystick do gniazda karty dźwiękowej, drugi koniec kabla MIDI z napisami MIDI OUT do gniazda MIDI IN klawiatury MIDI oraz końcówkę MIDI IN do gniazdka klawiatury oznaczonego MIDI OUT. Jeśli korzystasz z interfejsu USB, podłącz go z komputerem za pomocą kabla USB. Sprawdź dołączoną dokumentację do urządzenia by poznać więcej szczegółów dotyczących instalacji interfejsu USB.
Gniazdka MIDI znajdują się zwykle na tylnej ściance klawiatury MIDI. Największym
problemem z jakim spotyka się nowy użytkownik MIDI są niewłaściwie połączone kable.
Chodzi o to, by uświadomić sobie drogę jaką muszą przepływać dane muzyczne. Nuty które
grasz opuszczą klawiaturę MIDI z gniazdka OUT i popłyną do komputera poprzez kabel albo gniazdko IN. Podobnie, gdy komputer odtwarza muzykę, nuty opuszczą komputer
gniazdkiem albo kablem OUT i wpłyną do klawiatury MIDI gniazdkiem IN. Tak więc, chociaż wydaje się to wbrew logice, podłącz wejście (IN) do wyjścia (OUT) i vice versa.
Tak powinno wyglądać prawidłowe połączenie komputera z klawiaturą MIDI:
[link widoczny dla zalogowanych]
Włącz Twój sprzęt.
Jeśli odkryjesz, że Finale nie koresponduje z klawiaturą MIDI, sprawdź ponownie te podłączenia I przejrzyj podręcznik, który otrzymałeś z kartą dźwiękową.
Rozpoczecie i autoryzacja Finale
Podwójnie kliknij na ikonie Finale 2008. Powinna znajdowac sie na pulpicie. Gdy Finale
uruchamia sie pierwszy raz, zobaczysz okno dialogowe Autoryzacja Finale To okno bedzie sie
pojawiac za kazdym razem do momentu gdy autoryzujesz program.
Kliknij Autoryzuj teraz! By uruchomic kreator autoryzacji Finale.
Postepuj zgodnie z wyswietlanymi informacjami by autoryzowac Finale, lub kliknij Przypomnij
mi pózniej by autoryzowac program w pózniejszym terminie. Masz 30 dnie by autoryzowac
program Finale. Po 30 dniach drukowanie i zapisywanie zostanie wyłaczone do momentu
autoryzacji programu.
Jesli posiadasz dostep do internetu ( i nie masz uruchomionego firewalla, zabezpieczen lub
program antywirusowego który mógłby blokowac wysyłanie informacji z Twojego komputera), po
prostu kliknij ta opcje a wszystko zostanie wykonane automatycznie.
Inne sposoby autoryzacji oraz dokładna instrukcje znajdziesz na poczatku tej instrukcji.
Finale moze byc autoryzowane na dwóch komputerach równoczesnie, jednakze gdy jestes
podłaczony do internetu, autoryzacja moze byc przeniesiona z jednego komputera na drugi. Po
prostu wybierz Deautoryzuj Finale z menu Pomoc, teraz Twoja kopia Finale moze byc
autoryzowana na innym komputerze. Deautoryzacja moze wystapic równiez, gdy zmienisz
niektóre urzadzenia w komputerze np. dysk twardy. Przed zmiana konfiguracji komputera
zalecamy bys deautoryzował Finale. Gdy deautoryzujesz program drukowanie i zapisywanie
zostanie wyłaczone tylko ponowna autoryzacja przywróci te funkcje.
PROSZE PAMIETAC, ze kody Uzytkownika/Autoryzacji sa
specyficzne dla kazdego komputera i beda działac tylko na
danym komputerze. Upewnij sie, ze Kod Autoryzacji
wpisałes wielkimi literami oraz sprawdz poprawnosc numeru
seryjnego. Jesli zmienisz konfiguracje komputera (np.
wymienisz dysk twardy lub płyte główna lub zainstalujesz na
nowo system) i nie dokonałes wczesniej deautoryzacji
zadzwon do biura obsługi klienta (lub AudioFactory). Za jej
pomoca bedziesz mógł przez telefon, faks lub poczte moga
usunac poprzednia autoryzacje z Twojego konta. Gdy
program nie bedzie przypominał o autoryzacji podczas
uruchamiania Finale autoryzacja bedzie wykonana
prawidłowo.
Nastepnie pojawi sie okno dialogowe Ustawienia MIDI. W nim bedziesz mógł wybrac
urzadzenia, które chcesz uzyc do wejscia/odtwarzania MIDI. Teraz nauczysz sie jak
skonfigurowac MIDI przy uzyciu tego okna dialogowego.
Kliknij OK. Pojawi sie Okno startowe. W nim mozesz wybrac czy chcesz rozpoczac nowa
partyture, kontynuowac istniejacy project lub uzyskac dostep do materiałów informacyjnych,
np. wybierz Kreator dokumentu by rozpoczac nowy document w którym bedziesz mógł
okreslic tytuł, instrument, metrum oraz inne własciwosci partytury.
Okno dialogowe Ustawienia MIDI
Kiedy po raz pierwszy uruchomisz Finale, pojawi sie okno dialogowe Ustawienia MIDI (przy kazdym
kolejnym uruchomieniu mozesz je otworzyc klikajac w menu MIDI/AUDIO – Ustawienia MIDI)
W tym oknie informujesz Finale, które sciezki zastosujesz dla funkcji MIDI. Finale rozpoczyna od
skanowania Twojego systemu i odnalezienia urzadzen MIDI, które zostały juz zainstalowane. Po
lewej stronie okna dialogowego, pod Wejscie MIDI, program wybierze urzadzenie wejsciowe MIDI
Twojego komputera (np. “Sound Blaster MIDI Input”). Po prawej stronie okna program wybierze
SoftSynth (syntezator programowy) który został zainstalowany wraz z Finale. Mozesz równiez łatwo
wybrac inne urzadzenie do wprowadzania lub odtwarzania. Jesli bedziesz chciał usłyszec muzyke
na słuchawkach/głosnikach (które sa podłaczone do karty dzwiekowej), wybierz z listy urzadzenie
które w swojej nazwie zawiera “Synth” lub “Synthesizer” (Synt lub Syntezator). Jezeli jednak
chciałbys odtworzyc muzyke na zewnetrznym instrumencie MIDI (które wymaga własnego
wzmacniacza lub własnych głosników), wybierz z listy urzadzenie, które ma w nazwie Wyjscie MIDI
(“MIDI Out”).
Mozesz pozostawic wybrane SoftSynth w Wyjsciu MIDI by Finale odtwarzał wszystko przez głosniki
komputerowe. Mozesz równiez wybrac dostepny syntezator podłaczony do komputera.
Ponizszy diagram pokazuje własciwie skonfigurowane okno dialogowe Ustawienia MIDI do
odtwarzania z głosników komputerowych.
[link widoczny dla zalogowanych]
Ponizszy diagram pokazuje własciwie skonfigurowane okno dialogowe Ustawienia MIDI do
odtwarzania przez zewnetrzne urzadzenie MIDI.
[link widoczny dla zalogowanych]
Pamietaj, ze niektóre nazwy w opcjach Wejscia i
Wyjscia MIDI moga sie zmieniac w zaleznosci od rodzaju karty dzwiekowej albo instrumentu MIDI,
który posiadasz.
Wiecej informacji dotyczacych konfiguracji MIDI znajdziesz w Podreczniku Uzytkownika pod hasłem
MIDI Setup dialog box.
Instrukcje opracował
Daniel Firlej
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 1 raz
Ostatnio zmieniony przez DanielFirlej dnia Pią 13:23, 27 Sty 2012, w całości zmieniany 42 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
DanielFirlej
Administrator
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 2398
Przeczytał: 8 tematów
Pomógł: 119 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Siedlce
|
Wysłany: Pon 20:26, 09 Cze 2008 Temat postu: |
|
|
Nowa wersja podręcznika zostanie rozszerzona o:
-Jak zmienić metrum
-Jak zmienić tonację
-Wpisywanie słów do utworu
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez DanielFirlej dnia Pon 20:27, 09 Cze 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
DanielFirlej
Administrator
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 2398
Przeczytał: 8 tematów
Pomógł: 119 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Siedlce
|
Wysłany: Wto 17:52, 24 Cze 2008 Temat postu: |
|
|
Nowa rozszerzona wersja jest już dostępna na stronie audiofactory.
Dodatkowo:
zmiana metrum
zamiana tonacji
wpisywanie słów do utworu
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
FINALMASTER
NotePad
Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 11:56, 26 Cze 2008 Temat postu: |
|
|
PROFESJONALNA ROBOTA DANIELU TAK TRZYMAĆ !!!
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|